YARDIM KILAVUZU


Portal, kullanımı oldukça kolay bir arayüze sahiptir.

Dikkat, lütfen pop-up engelleyici vb. kısıtlamalarının uygulanmadığından emin olunuz.

İlgilendiğiniz havalimanı üzerindeki simgeye tıkladığınızda ya da sağdaki listboxtan bir havalimanı seçtiğinizde havalimanı mania planı (ICAO Annex 14 Obstacle Limitation Surface (OLS)) haritada aktif olur.

Mania planı içinde kalan alanda tıklayacağınız noktalarda, program size, OLS'ye uygun olarak deniz seviyesinden ve zeminden kaç metreye kadar yapılaşma yapabileceğinize ve diğer kısıtlamalara dair bilgi verir.

Türkiye örneklerinden bir havalimanı mania planı kapsaminda tıkladığınız noktaya ilişkin açılan penceredeki "Construction Criteria" sekmesinde ise Türkiye SHGM (CAA, Civil Aviation Authority) yerel mevzuatına göre kısıtlamalar açıklanır. Örneğin; Seyrüsefer Yardımcı Cihazlar'ın (CNS) koruma yüzeyleri içinde kalan alanlarda, Türk ANSP'sinden izin almak gerektiği gibi açıklamalar.

Bunun yanında CNS koruma yüzeylerine ilişkin örnek görmek istiyorsanız, lütfen listeden Çanakkale veya Hakkari havalimanlarından birini seçiniz. Bu iki örnek havalimanında haritadan nokta tıklayarak arazi ve koruma yüzeyinin kesitlerini online oluşturabilirsiniz.

Ayrıca CNS koruma yüzeylerini görüntüleme, mania listelerinizin tepe analizini gerçekleştirme, mania yüzeyi ihlallerini görüntüleme ve *.kml formatındaki kendi mania yüzeylerinizi sisteme ekleme gibi analizleri de sağ üstteki alanından gerçekleştirebilirsiniz.Bu videonun yardımı olacağını düşünüyoruz.

Daha fazla sorunuz varsa lütfen, bizimle iletişime geçin.